MEB 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 Eğitim - Öğretim Yılı Çalışma Takvimine ilişkin resmi yazıyı sayfanın sonuna ekledim.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİNE GÖRE TATİLLER NE ZAMAN OLACAK?

2019-2020 eğitim öğretim yılında okullar 9 Eylül 2019 Pazartesi günü açılacak.
Yeni uygulama kapsamında 18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak.
Yarıyıl tatili (15 tatil) olarak, 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında belirlendi.
İkinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi 3 Şubat 2020 Pazartesi günü başlayacak.
6-10 Nisan 2020'de ikinci ara tatil verilecek.
13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran Cuma günü tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

Milyonlarca öğrenci, uzun süren yaz tatili maratonunu dolu dolu geçiriyor. Kimisi tatil yaparken, bazı öğrenciler de yaz tatilini çalışıp harçlık biriktirerek geçiriyor. Bazı öğrenciler de şimdiden okulunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını özlediği için, ‘Okulları ne zaman başlıyor? Liseler ne zaman açılacak? 2019-2020 eğitim öğretim yılı ne zaman başlıyor?’ gibi soruların yanıtını aramaya başladı. Geçen aylarda Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sistemine dair detayları paylaşmıştı. Yeni eğitim sistemine göre ara tatil süreleri belli aralıklarla iki kez 1’er hafta olmak kaydıyla bölünmüştü. Peki 2019-2020 eğitim öğretim yılı ne zaman başlıyor? Liseler ne zaman açılacak? Yaz tatili ve ara tatiller ne zaman? Tüm gelişmeler karar.com’da…

2019 2020 OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü start alacak. Okul öncesi, ortaokul, ilkokul birinci sınıf ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim alacakları okul ile ilgili bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa zamanda uyum sağlamalarına katkıda bulunulması için 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak.

İLKOKULA KAÇ YAŞINDA BAŞLANIYOR?

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkarılırken, yasalaşan kanuna göre, tüzel ve gerçek kişiler tarafından yemekli ve yemeksiz öğrenci yurtları ve buna benzer kurumlar açılması ve işletilmesi, ortaokul ve ortaöğretim düzeyinde MEB'in iznine bağlı olmaya devam edecek. Yükseköğrenim seviyesindeki yurtların açılması ve işletilmesi de Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın iznine tabi olacak. Mevcut düzenlemede MEB, bu gibi yurt ve kurumları, tespit edeceği esaslara göre denetlerken, kanunla denetim görevi ilgili bakanlıklara veriliyor. Öğrenim seviyesine göre barınma hizmeti verilecek öğrenciler ile bu hizmetin verilebileceği kurumlar ve bu hizmeti sunacak tüzel ve gerçek kişilerin nitelikleri, ilgisine göre MEB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek. Kanunla, ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak tekrardan güncellendi. Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak fakat çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması ya da kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.Resmi açıklama için tıklayın.